
VaLePan C-poikien punainen joukkue taisteli 14. maaliskuuta Vareliuksen salissa pelatussa välieräturnauksessa tiensä SM-finaaleihin. Kauden päätöspelit mitellään Kuortaneella 11.–12. huhtikuuta.
Joukkue taisteli finaalipaikasta lujasti. Välierälohkoon oli valikoitunut melko tasavahvat joukkueet: Loimaan Jankko, Liperi Volley sekä hollolalainen Salpis. VaLePan turnaus alkoi voittoisalla erällä Loimaan Jankkosta, mutta vieraat saivat käännettyä otteluvoiton itselleen. Tästä voitetusta erästä tuli lopulta yllättävän tärkeä.
Toisessa pelissä Liperiä vastaan kotijoukkueen ote lipsui, kun taas verkon toisella puolella onnistuttiin. Viimeiseen välieräpeliin Salpista vastaan VaLePan askelmerkit olivat selkeät. Finaalipaikkaan vaadittaisiin puhdas 2-0 -voitto. Joukkue palasi sille tasolle, jolla päivä alkoi ja tulos alkoi näkyä pistetaululla. Tavoite puhtaasta otteluvoitosta saavutettiin ja aamun ensimmäisen erän tuoman pisteen turvin VaLePa lunasti paikkansa Kuortaneelle.
– Vuosi on harjoiteltu ahkerasti. Paljon on opittu ja kehitytty, ja tiukan väännön lopputulos tämän päivän turnauksessa palkittiin. Ei helppo voitto, mutta sitäkin ansaitumpi. Nyt on vielä jäljellä kuukausi tiukkaa treeniä ja ne odotetut finaalit, joukkueenjohtaja Päivi Jokien tiivistää.

VaLePa C-pojat Punainen
2 Topias Mäenpää
6 Eero Talvio
10 Veikka Mäkinen
11 Niilo Pirttikoski
12 Topi Jokinen
13 Santeri Hujo
14 Onni Murtonen
16 Peetu Tuomisto
24 Karim Conteh
Päävalmentaja Jouni Kotilahti
Valmentajat Janita Paunuvuori, Jaakko Pirttikoski, Arto Heinisuo, Mika Murtonen
Joukkueenjohtaja Päivi Jokinen